Sztuka pisania listów

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Analiza listów, dostarczająca ważnych informacji o ich autorze, to temat dużo starszy niż cała elektronika. Dawniej zajmowała się tym grafologia – sztuka złożonej analizy charakteru pisma.

Zdawać by się mogło, że wraz z wyparciem pisma odręcznego przez pocztę elektroniczną, analiza listów bezpowrotnie odejdzie do lamusa. Jednak nie do końca. Nasz e-mail także może wiele o nas powiedzieć…

[/vc_column_text][vc_column_text el_position=”first last”]

odpowiednio przygotowanemu specjaliście. Warto więc, o ile zależy nam na zrobieniu jak najlepszego wrażenia, przemyśleć taki e-mail nie tylko pod kątem treści.

Powiedzmy sobie od razu – nie ma ani idealnych listów, ani stuprocentowo trafnych analiz. Poruszamy się tu jedynie w obszarze przemyśleń, interpretacji i sugestii. Sugestia pierwsza: zanim wyślesz napisany właśnie e-mail, poczekaj dłuższą chwilę. Przejdź się po mieszkaniu, zrób sobie herbatę…

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text el_position=”first last”]

Potem usiądź i spójrz na swe dzieło jeszcze raz, chłodniejszym nieco okiem. Czy chciałbyś dostać taki e-mail? Co mógłbyś pomyśleć o jego autorze? Czy układ jest przejrzysty a treść czytelna (czy są akapity?); a może główny temat listu rozmywa się w nadmiarze zdań upchniętych jednym ciągiem?

Sugestia druga: pisz poprawnie. Jeżeli program obsługujący pocztę nie radzi sobie z wychwytywaniem błędów i literówek, warto pisać w edytorze tekstów. Niektórzy korzystają także z pomocy syntezatora mowy (np. Expressivo). Program tego typu może odczytać na głos treść naszego listu, co często pomaga wychwycić niezauważone wcześniej literówki lub błędy składniowe. Uważaj na nowoczesne, anglojęzyczne skróty i emotikony. Takie środki czynią list mało poważnym, a także mniej czytelnym (nadal istnieją osoby, które po prostu nie wiedzą, co to znaczy „BTW” albo „:D”).

Sugestia trzecia: pisz na temat. Zanim cokolwiek napiszesz uświadom sobie, co dokładnie chciałbyś przekazać.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text el_position=”first last”]

Niewiele załatwi ten, kto opowiada o setkach spraw zamiast jasno sprecyzować, czego właściwie chce.

Jeżeli poruszamy kilka wątków, dobrze jest jakoś je od siebie oddzielić. Niektórzy specjaliści od komunikacji zwracają szczególną uwagę na postscriptum. Jeżeli umieszczasz w liście „PS” weź pod uwagę, że adresat może od niego zacząć lekturę.

Na koniec warto jeszcze dodać sugestię czwartą: zachowaj spokój. Pisanie listów nie jest jakąś wiedzą tajemną. Ludzie robią to od lat i jakoś sobie radzą. Jednocześnie miejmy świadomość, że jak w każdym innym przypadku, także i tutaj odrobina wprawy, wiedzy oraz przemyśleń może znacznie ułatwić nam życie.

____________________
[icon name=”user”]   konsultacja: mgr Tomasz Fąs – publicysta, pedagog, trener komunikacji

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]