Kim są następcy SMS’a?

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Zapewne wśród czytelników są jeszcze osoby, które pamiętają te odległe, fascynujące czasy, kiedy w nasze życie zaczęły wkraczać komórki, a by skontaktować się ze znajomymi wystarczyło wysłać tylko krótką wiadomość tekstową, będącą intrygującą nowością.

Z fascynacją obserwowaliśmy zmianę, dzięki której wykonanie telefonu przestało być najszybszą metodą kontaktu. Każdy prawdopodobnie sądził wtedy, że szybko to nie ulegnie zmianie…

[/vc_column_text][vc_column_text el_position=”first last”]

W jak dużym byliśmy błędzie!

Dekada wystarczyła, by pojawiły się nowe sposoby bezpośredniej komunikacji, skutecznie zastępujące stare, poczciwe smsy. I mimo że nie każdy ma jeszcze do nich dostęp, to wkraczają coraz odważniej do naszego życia powoli udowadniając, że kończy się era wysyłania wiadomości mających 180 znaków.

Jakie to sposoby?

Przede wszystkim komunikatory, takie jak popularne Gadu-gadu, Tlen, Skype… Wśród programów jakie znajdujemy w sieci każdy odnajdzie komunikator idealny dla siebie – umożliwiają one szybkie porozumiewanie się bez żadnych opłat, zarówno w formie tekstowej, jak i głosowej. Mają jednak jedną wadę – druga osoba dostanie wiadomość dopiero, gdy się zaloguje.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text el_position=”first last”]

Jednak w czasach gdy smartfony wkroczyły do naszego życia, większość osób posiadających tego typu telefon komunikator ma włączony przez 24h na dobę, śmiało wykorzystując go jako zamiennik smsów.

Mówiąc o komunikatorach, warto też przypomnieć sobie czasy nie do końca tak odległe, gdy modne i uwielbiane były czaty. Swego czasu to było najlepsze rozwiązanie dla osób, chcących poznać nowych ludzi bez wychodzenia z domu. Niestety, zauważalny wzrost ludzi, którzy wchodzą na czat tylko po to, by popisać o seksie lub znaleźć partnerkę na jedną noc sprawił, że czaty straciły swoją renomę i zostały wyparte przez komunikatory, które posiadają także wyszukiwarkę nowych znajomych.

Jednak era komunikatorów także powoli się kończy… A wszystko za sprawą coraz bardziej popularnych portali społecznych, takich jak Facebook, Twitter, NK, czy nowostworzony Google+.

Umożliwiają one podglądanie życia starych znajomych oraz pozyskiwanie nowych. Często są wyposażone w czat, który jednak można prowadzić tylko z wybranymi osobami, na zasadach upodabniających go do komunikatora. Dodatkowo umożliwiają publikowanie zdjęć, wzajemne komentowanie ich, dzielenie się ukochaną muzyką. Stają się nową, szybszą formą kontaktu.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text el_position=”first last”]

Portale społecznościowe idą z duchem czasu, publikując na popularne systemy operacyjne smartfonów wersje aplikacji pozwalające logowanie i pełne korzystanie z ich możliwości gdzie tylko jesteśmy.

Ludzie coraz chętniej będą wykorzystywać nowe metody komunikacji, które w końcu ostatecznie wyprą smsy. Internet bowiem w telefonie w ostatecznym rozrachunku wyniesie nas o wiele mniej niż wysłanie setek wiadomości dziennie do znajomych. Ponadto umożliwią nam na bieżąco śledzenie co dana osoba robi i gdzie – a każdy wie jak człowiek lubi podglądać życie drugiego człowieka.

Nowoczesne sposoby komunikacji otwierają przed nami drzwi na świat, w którym kontakt z drugim człowiekiem będzie o wiele łatwiejszy nich dotychczas – więc jak można nie przyjąć tej możliwości z otwartymi ramionami?

____________________
[icon name=”user”]   konsultacja: Sylwia Błach – pisarka

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]