Konto bankowe jest już w smartfonie

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Internet coraz śmielej wkracza w nasze życie. Przestał już być wyłącznie sposobem na komunikację ze znajomymi i nową formą rozrywki – stał się także miejscem, w którym załatwiamy rzeczy naprawdę ważne – korzystamy z banku, wykonujemy przelewy. Dzięki najpopularniejszemu gadżetowi ostatnich czasów – smartfonowi – ze swojego konta bankowego możemy korzystać zawsze gdy zajdzie potrzeba.

Bankowość przez smartfony charakteryzuje się przede wszystkim…

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][vc_column_text]

…dużą wygodą – powstały nawet specjalne aplikacje umożliwiające błyskawiczne logowanie się do swojego konta bez konieczności korzystania z przeglądarek internetowych. Jest to rozwiązanie szczególnie pomocne gdy musimy na bieżąco śledzić stan naszego rachunku i wykonywać dużo przelewów dziennie – aplikacja na ogół jest tak zaprojektowana, by korzystanie z niej było maksymalnie wygodne.

Technologicznie, tego typu aplikacje, również stoją na najwyższym poziomie. Zastosowano w nich wszelkie klucze szyfrujące sprawiając, że korzystanie z bankowości przez smartfona jest równie bezpieczne, co robienie tych samych działań za pośrednictwem komputera. Warto zauważyć także możliwość logowania za pomocą tokena, czyli specjalnego kodu, który otrzymuje się bezpośrednio na telefon powiązany z kontem. W ten sposób masz dwa hasła służące do logowania – dzięki czemu zmniejszysz szanse, że ktoś je przechwyci i wykorzysta.

Jednak nie wiele osób ma tak naprawdę odpowiednio zabezpieczony dostęp do bankowości przez Internet – i wynika to tylko i wyłącznie z ich winy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że smartfon posiada swój własny system operacyjny – a każdy system dobry haker jest w stanie zaatakować.

Dlatego chcąc wykonywać tego typu działania przez telefon należy wcześniej zainstalować na nim dobre oprogramowanie zabezpieczające [polecam dla Nokia N8: NetQin Mobile Security 5.0] – inaczej będziemy bardzo podatni na atak. Ważne jest także, by nikomu nie udostępniać swojej komórki – brzmi to dość banalnie, jednak jest wiele sytuacji, w których nawet nie jesteśmy świadomi, że ktoś przegląda nasze pliki.

Gdy znajomej chcemy pochwalić się nowym zdjęciem lub gdy kolega pyta, czy może się pobawić naszym telefonem, bo zastanawia się nad kupnem takiego samego – to wszystko sytuacje, w których osoba biegle znająca zawiłości komputerów i systemów może bez problemu przechwycić nasze dane.

Istnieje jeszcze jedno poważne zagrożenie związane z bankowością przez smartfona – logowanie się na niewłaściwe strony, a co za tym idzie nieświadome przekazywanie komuś swojego hasła. Ekran w telefonie jest na tyle mały, że często nie jesteśmy w stanie zauważyć różnic w adresie, gdy wbrew naszej woli zostaniemy przekierowani na nieodpowiednią stronę.

Dlatego jakkolwiek bankowość w telefonie jest bardzo dobrym wynalazkiem umożliwiającym wielu ludziom wygodniejsze funkcjonowanie czy prowadzenie firmy, tak też trzeba pamiętać, że nic nie jest doskonałe. Dbajmy o bezpieczeństwo swojego telefonu – bo mottem hakerów jest, że najsłabsze ogniwo to człowiek. A gdy już zadbamy to możemy z radością odkryć wygodę i urok technologicznych rozwiązań płynących z bankowości elektronicznej.

____________________
[icon name=”user”]   konsultacja: Sylwia Błach – pisarka

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_raw_html el_position=”first last”]JTNDc2NyaXB0JTNFJTBBJTNDJTIxLS0lMEF2YXIlMjBkJTIwJTNEJTIwbmV3JTIwRGF0ZSUyOCUyOSUzQiUwQXIlMjAlM0QlMjBlc2NhcGUlMjhkLmdldFRpbWUlMjglMjklMkFNYXRoLnJhbmRvbSUyOCUyOSUyOSUzQiUwQWRvY3VtZW50LndyaXRlbG4lMjglMjclM0NzY3JpcHQlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwJTNBJTJGJTJGdHJhY2tpbmcubm92ZW0ucGwlMkZyb3RhdG9yJTJGQ0QxNDY2OCUyRjEzJTI2anMlM0QxJTI2ciUzRCUyNyUyQnIlMkIlMjclMjZrZXl3b3JkJTNEJTIyJTNFJTNDJTVDJTJGc2NyaXB0JTNFJTI3JTI5JTNCJTBBJTJGJTJGLS0lM0UlMEElM0MlMkZzY3JpcHQlM0U=[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row]